Noć kada je minirana Ferhadija
Ferhadija, monumentalna zadužbina plemenitog Ferhat-paše Sokolovića, bila je jedna od 16 džamija srušenih u Banjoj Luci.
Potpuno je minirana u noći sa 6. na 7. maj. 1993, a obnovljena i svečano otvorena 7. maja 2016. godine.
Prema riječima profesora Mensura efendije Pašalića, voditelja Odjela za džemat i imamet u Upravi za vjerske poslove, i ove godine će se nizom prigodnih manifestacija osvježiti sjećanje na više od 1.000 porušenih džamija širom BiH te 97 poginulih imama, ali i brojnih predanih, plemenitih i odanih džematlija koji su svoje živote dali tokom agresije na našu zemlju od 1992. do 1995. godine.
- Tokom agresije na BiH srušeno je i 614 džamija, 218 mesdžida, 69 mekteba, četiri tekije, 37 turbeta i 405 vakufskih objekata. I 102 uposlenika islamske zajednice su poginula, od kojih je šest glavnih imama, 61 imam, jedna mualima, četiri profesora, jedna studentica Fakulteta islamskih nauka, 15 učenika Gazi Husrev-begove medrese, jedan mujezin, tri svršenika medrese, pet penzionisanih imama i pet službenika zaposlenih u institucijama Islamske zajednice u BiH - navodi prof. Pašalić.
No većina tih vjerskih objekata je, kako kaže, 27 godina nakon agresije na našu domovinu, obnovljena.
- Značajan broj džamija i drugih vjerskih objekata je, zahvaljujući dobroti i plemenitosti vjernika i sponzora, koji su razumjeli stradanja Bošnjaka muslimana na ovim prostorima, adaptiran. Time smo pokazali vitalnost našeg naroda i opredjeljenje vjerničko da neovisno što je još značajan dio prognanih van granica naše zemlje, oni i dalje dišu za BiH i svoje džemate - dodaje prof. Pašalić.
Devastirano je 537 džemata
Od 1992. do 1995. devastirano je 537 džemata, a to najbolje pokazuje da je namjera onih koji su nas napali, prema riječima prof. Pašalića, bila "ne samo da urbicidom uništi tragove naše muslimanske samobitnosti i postojanja, nego je velikosrpski agresor zaista imao želju napraviti etničko čišćenje i eliminirati nas sa ovih prostora".
- Agresor ih je uspio devastirati, ali zahvaljujući našoj brizi i zajedničkoj koordinaciji mi vraćamo i vratit ćemo u potpunosti život u te džemate - kazao je prof. Pašalić.
"Dani džemata i džamija" i ove godine bit će obilježeni nizom manifestacija - Izložbom džamije Bošnjaka u Istanbulu, hutbama, prezentacijom porušenih sarajevskih džamija, svečanostima, posjetom najstarijoj džamiji u Ljubuškom, otvorenjem džamije Glavičine u MIZ Konjic, akademijom u Banjoj Luci, dok će u Novim Miljanovcima kod Tešnja biti upriličena večer Kur'ana. Bit će organizirani i okrugli stolovi, promocije dokumentarnog filma i knjiga te niz drugih aktivnosti.
Manifestacija se završava 3. juna u Gazi Husrev-begovom hanikahu u Sarajevu svečanošću povodom 45 godina od osnivanja Tarikatskog centra.
faktor.ba